BŘICHO

Břicho je partií těla, v níž se ukládá velké množství emocionálního napětí. Používáme dokonce termín "žaludeční nervóza", kterým popisujeme nepříjemné pocity provázející stres. Mírné žaludeční křeče, ztuhlost a bolest břicha jsou příznaky úzkosti a mohou být také vedlejšími symptomy například zácpy anebo podrážděného trávicího systému - všechny tyto potíže lze zmírnit technikami masáže břišních partií.

Pokud jsou však tyto příznaky trvalé anebo bolestivé, není možné masáž provádět a klient by měl ihned požádat o pomoc svého lékaře.

Pokud je masáž břicha prováděna citlivě a ohleduplně, často se stává, že klienti usnou. V břiše se zachycuje tolik napětí, že po jeho uvolnění se uvolní i celé tělo a beze zbytku také klientova psychika a mysl. Tato reakce je pro mnoho lidí velmi překvapující, je však zcela běžná. Masáž břicha může odstartovat emocionální uvolnění a jemný a pečlivý dotyk může uvolnit takové pocity, jako je potlačovaný zármutek.

Hluboko zachycené emoce lze mnohem lépe uvolňovat než uchovávat. Masáž jim pomáhá uvolnit se z těla pozitivním způsobem.

V těhotenství by přinejmenším po dobu prvních tří měsíců neměla být masáž břicha vůbec prováděna. Od čtvrtého měsíce výše lze provádět velmi jemnou a ohleduplnou masáž, a to s použitím lehkých, plynulých, klouzavých hmatů bez jakéhokoli tlaku či hnětení. V pozdějších fázích těhotenství je nejlepší provádět masáž dolních partií zad, které obvykle trpí v důsledku váhy vyvíjejícího se dítěte. V těhotenství nepoužívejte při masáži žádné silicové rostlinné oleje ani jejich směsi, pokud to neschválí odborný aromaterapeut anebo bylinkář.

Partie břicha jsou velmi měkké a citlivé na dotyk, protože většina z nich je umístěna pod ochrannou klenbou hrudního koše. V břichu samotném žádné kosti nejsou a jeho tvar je dán silnými vrstvami svalů a tuku, které překrývají trávicí orgány, jako je žaludek, tenké a tlusté střevo, slezina, slinivka, játra a žlučník. Svaly drží tyto orgány v optimální poloze. Masáží lze půsbit hlavně na horní vrstvy svalů, ve zmenšené míře ale také na hlubší vrstvy, které lze takto účinně uvolnit.

Vrstvy svalů v partiích břicha

• Přímé svaly břišní Tato skupina svalů je vedena od dolní části kosti hrudní k dolní části břicha, a to v pruzích po obou stranách střední linie trupu. Pomáhá trupu ohýbat se a otáčet se do stran.

• Vnitřní šikmé svaly břišní Tyto svaly jsou vedeny šikmo dolů a dovnitř od žeber k pánvi. Působí současně s přímými svaly při ohýbání a otáčení trupu z jedné strany na druhou.

• Zevní šikmé svaly břišní Tyto svaly vedou šikmo vzhůru a směrem dovnitř od pánve k žebrům. Podílejíí se na otáčení a ohýbání trupu.

• Mezižeberní svaly Tyto svaly mají podobu plochého pruhu svalové tkáně vedoucí horizontálně přes celé břicho. Způsobují stahování střeva umožňují jim zbavovat se strávených zbytků potravy. Tyto svaly jsou napínány i při zdvihání těžkých předmětů

Typické zdravotní problémy partií břicha

Špatné trávení

• Zácpa/podrážděný trávicí systém Tento typ zdravotních problémů je často ještě zhoršován emocionálním napětím a stresem, takže masáž by měla být lehká a utišující, aby navodila mentální i fyzické uvolnění.

Menstruační bolesti

Nadměrná váha Masáž nepomůže zhubnout, muže však být celé břišní oblasti velmi prospěšná, pokud podstupujete nějaký dietní a tělocvičný program.

Abyste dobře porozuměli tváři, je nutné se nejdříve seznámit s její fyzickou stavbou a poté s kostmi a měkkými tkáněmi, pokrytými pokožkou. Masáž podnítí ve svalech vyšší krevní oběh a krev dodá výživné látky zkvalitňující buněčnou stavbu a pružnost a měkkost pokožky. Celá tvář reaguje na masáž jako na hluboký a příjemný zážitek,protože v pokožce je obrovské množství nervových zakončení, vysílajících nervové signály do mozku.