ČAJE

Pravý půvab praktického užití léčivých rostlin spočívá v tom, že si zájemci o tento druh alternativní léčby dokáží sami sestavit vhodnou bylinkovou směs a připravit z ní nějaký léčivý prostředek. Nejjednodušší je příprava různých čajů, tedy nálevů. Bylinkový čaj je možné brát jako čaj léčivý (např. při nachlazení), ale také "jen" jako další možnost rozšíření sortimentu nealkoholických nápojů a pít bylinné čaje např. místo "obyčejného" černého čaje nebo místo kávy, případně i jako studený osvěžující nápoj v horkých dnech.

Proti chřipce (ádžurvédský)
1 cm sušeného zázvoru, 1 stroužek česneku, 5-7 kuliček černého pepře, kousek celé skořice a 5 hřebíčků se svaří ve 1/4 litru vody, vaří se 3-5 minut, scedí se a pije teplé 2-3x denně nalačno. I když tento čaj není příliš chutný, silně zahřívá organismus a je velmi účinný zejména v počátečních stádiích onemocnění (dr.George Essay).

Proti zahlenění
Smíchá se po dvou váhových dílech jitrocele (list), bezu (květ) a podbělu (list) a po jednom váhovém dílu lékořice (kořen), proskurníku (kořen), fenyklu (semeno) a chrpy modráku (květ). 2 lžičky směsi se povaří 5 minut v 0,251 vody. Pije se teplý, 2-3 šálky denně.

Na odkašlávání I.
Odvar ze stejných dílů kořenu lékořice, proskurníku a omanu. (Pojedné lžičce z každé byliny na 0,25 I vody.)

Na odkašlávání II.
Odvar z 15 g kořene lékořice, 25 g kořene proskurníku, 55 g listu proskurníku a 5 g květu sléze lesního.
Na odkašlávání III.
Odvar z 15 g kořene lékořice, 40 g kořene proskurníku, 10 g semene anýzu, 10 g květu divizny, 20 g listu podbělu a 5 g oddenku kosatce.

Proti kašli I.
Stejným dílem se smíchá nať řebříčku a list jitrocele, 2 lžičky směsi se nechají přejít krátce varem v 0,25 1 vody. Pije se teplý, 2-3 šálky denně.

Proti kašli II.
Stejným dílem se smíchá nať řebříčku, list jitrocele a podbělu a bezový květ, 2 lžičky směsi se nechají přejít krátce varem v 0,251 vody. Pije se teplý, 2-3 šálky denně.
Při nachlazení k zahřátí Nechá se na pánvi zkaramelizovat cukr, zalije se horkou vodou a přelije do hrnku. Přidá se rum a lžička másla. Pije se co možná nejteplejší.

Plicní čaj
Stejným dílem se smíchá nať přesličky, rdesna ptačího (truskavce), konopice a kořene lékořice. 1 lžíce směsi se 15 minut vaří v 0,25 l vody. Pije se vlažný, 2 šálky denně. Po 3 dnech je třeba udělat dvoudenní přestávku. (Přeslička by jinak způsobila nevolnost, až otravu.)

Proti průjmu
Smíchá se 32 g borůvky (plod), 20 g nátržníku (kořen), 20 g totene (kořen), 7 g šalvěje (list), 7 g máty peprné (list), 7 g heřmánku (květ). 2 lžičky čaje se povaří v 0,251 vody.

Proti nadýmání a plynatosti I.
Smísí se stejným dílem heřmánek (květ), fenykl (semena), kmín (semena) a máta peprná (list). 2 lžičky směsi se krátce povaří v 0,25 1 vody. Pije se vlažný po doušcích.

Proti nadýmání a plynatosti II.
Smíchá se 25 g máty peprné (list), 25 g heřmánku (květ), 20 g proskurníku (kořen), 20 g lékořice (kořen), 10 g fenyklu (semena), přelije se 0,25 1 vařící vody a nechá se 15 minut pařit.

Proti nadýmání a plynatosti III.
Smíchá se stejným dílem máta peprná (list), heřmánek (květ), puškvorec (kořen) a kmín (semena). 2 lžičky směsi se přelijí 0,25 1 vařící vody a nechají se 15 minut pařit.

Proti špatnému trávení
2 lžíce nati řebříčku se smíchá s 1 lžičkou listu vachty, 1 lžička směsi se nechá přejít varem v 0,251 vody a poté 15 minut stát. Popíjí se chladný, 1-2 šálky denně.

Proti zácpě
Smíchá se 1 lžička anýzu (semena), 2 lžičky krušiny (kůry), 2 lžičky řešetlaček (plodů řešetláku), 2 lžičky lékořice (kořen), 3 lžičky kasie (jinak též senna, list). 2 lžičky směsi se 20 minut vaří v 0,25 1 vody a užívá se po lžících, celkem 1-2 šálky denně.

Hořký žaludeční čaj
Připraví se běžným způsobem nálev z nati zeměžluče (50 g), máty peprné (25 g) a skořice (25 g).

Proti kornatění I.
Smíchá se po jednom dílu meduňka (nať), máta peprná (list) a heřmánek (list). 2 lžičky směsi se spaří 0,251 vařící vody a nechají se 15 minut pod pokličkou stát. Scedí se a popíjí vlažný, 1-2 šálky denně.

Proti kornatění II.
Smíchá se hloh (list) 50 g, krušina (kůra) 20 g, rosnatka (nať) 10 g, lékořice (kořen) 10 g, jahodník (list) 10 g. 2 lžičky směsi se 10 minut vaří v 0,251 vody a nechají se vychladnout. Popíjí se chladný, 2 šálky denně.

Proti infarktu preventivně
Jednou do roka je třeba provést kúru se jmelím. tmelí, nejlépe z dubu nebo topolu, bez bobulí a sbírané jen v dubnu, listopadu a prosinci (jinak je neúčinné), se přes noc naloží do studené vody (1 vrchovatá lžička drcené větévky s listem na sklenici). Ráno se výluh přihřeje a scedí, pije se vlažný, první týden 1 šálek denně (při bolestech 3 šálky), druhý týden 2 šálky (v obou případech), třetí týden 1 šálek (v obou případech). Když se pije 3x denně nepřetržitě, odstraňuje původní příčinu cukrovky. Celkově výrazně vylepšuje látkovou výměnu (údajně dr. Kamenická).

Žlučopudný čaj I.
Smíchá se po jednom dílu komonice (nat), lípy (květ) a rmenu (květ). 2 lžičky směsi se přelijí 0,251 vařící vody a nechají se pod pokličkou pařit.

Žlučopudný čaj II.
Smíchá se 30 g třezalky (nat), 30 g omanu (kořen) a 30 g boldovníku (list) a běžným způsobem se připraví odvar.

Močopudný čaj I.
Smíchá se bříza (list) 30 g, fenykl (plod) 2,5 g, máta peprná (nat) 2,5 g, oman (kořen) 5 g, yzop (nat) 5 g, lékořice (kořen) 5 g, meruzalka černá (list) 5 g, krušina (kůra) 7,5 g, jehlice (kořen) 7,5 g, řebříček (nat) 10 g, pýr (oddenek) 10 g. Lžíce směsi se spaří 0,251 vařící vody, nechá se 15 minut ustát a přecedí se. Pije se vždy 0,5 hodiny před jídlem.

Močopudný čaj II.
Stejným dílem se smíchají fenykl (semena), jalovčinky, kořen jeljlice a lékořice. 2 lžičky směsi se krátce povaří v 0,251 vody, nechají se ustát a přecedí se. Popíjí se 1-2 šálky denně.

Proti vodnatelnosti
1 šálek odvaru z kontryhelu se smíchá s 1 šálkem odvaru z přesličky.

Ledvinové obtíže
Stejným dílem se smíchá květ tužebníku a nat rdesna ptačího a kokošky pastuší tobolky. 2 lžičky směsi se nechají přejít varem v 0,25 1 vody a nechají se 15 minut odstát. Popíjí se 1-2 šálky denně.

Atrofie ledvin
Denně se pije 5 šálků čaje ze směsi svízele, hluchavky žluté a zlatobýlu, z čerstvých bylin se připravuje nálev, ze sušených odvar. K vyléčení dojde za 3 týdny (údajně dle dr. Kamenické).

Žloutenka a ostatní jaterní choroby, onemocnění sleziny
Smíchá se 50 g listu pampelišky, 50 g kvetoucí natě rozrazilu, 25 g kořene čekanky a 25 g natě majoránky a ze směsi si připraví odvar - 1 lžička směsi na 1 šálek vody (údajně dr. Kamenická).

Menstruační obtíže
Smíchá se po jednom dílu nať řebříčku, kokošky pastuší tobolky a rdesna ptačího. 3 lžičky směsi se krátce povaří v 0,251 vody, přecedí se a čaj se popíjí chladný, 2 šálky denně.

Lupénka
Smíchá se stejným dílem nať vlaštovičníku a kozí brady luční, 1 lžíce směsi se zalije 11 studené vody a nechá se stát 24 hod. Výluhem se potírají postižená místa. Ta se dále 2x denně natírají mastí (čerstvá šťáva z vlaštovičníku smíchaná se stejným dílem rozpuštěného vepřového střevního sádla). Přitom se drží jaterní dieta (žádné kyseliny a syrové ovoce, jen vařený jablkový kompot, žádná čokoláda a kakao, jen lehké maso a čerstvé ryby). Nemocný se nekoupe, jen občas (!) sprchuje. Zlepšení lze očekávat za 2-3 měsíce, odstraněné vyrážky po 5 měsících (údajně dr. Kamenická).

Pásový opar
5 masitých listů skalnice (netřesku) se rozřeže po délce a položí se na talíř. Takto získanou šťávou se několikrát denně potírá postižené místo. Případně lze dopinit ještě odvarem z 25 g dubové kůry, 10 g kontryhelu, 20 g ovsa, 10 g heřmánku, 20 g šalvěje a 10 g komonice. Smíchá se, zalije se studenou vodou a nechá se
přejít varem. Počítá se lžička směsi na šálek nápoje (údajně dle dr. Kamenické).

Zelený zákal
Kombinovaná kúra: k pití 2-3 šálky denně nálevu z bylinné směsi (kopřiva, měsíček, rozrazil, přeslička stejným dílem případně s přídavkem tzv švédských bylin), k čemuž je možné připojit sedací koupele z přesličky (studený výluh z bylin naložených ve vodě 24 hodin, dolity teplou vodou) a napařování postiženého oka (smíchá se 20 g světlíku, 30 g kozlíku, 10 g sporýše, 30 g bezu a 20 g heřmánku, 5 lžic směsi se nechá vařit v 0,51 bílého vína a páry se nechají působit na zavřené (!) oko (údajně dr. Kamenická).

Na pročištění krve I.
Smíchá se bříza (list) 10 lžic, kopřiva (list) 5 lžic, bez (květ) 5 lžic, trnka (květ) 5 lžic. 4 lžičky směsi se dají do 0,251 vody, nechají se přejít varem, na 15 minut se odstaví a přecedí se. Popíjí se teplý, ráno a večer 1 šálek.

Na pročištění krve II.
Smíchají se stejným dílem listy jahodníku, ostružiníku a maliníku, nechají se několik dní fermentovat a potom se usuší. 2 lžičky směsi se přelijí 0,251 vařící vody a nechají se vychladnout. Pije se naráz nalačno ráno a večer po jednom šálku.

Na pročištění krve III.
Vždy 4 lžíce kořenu smetanky a čekanky a oddenku pýru si smíchají s 1 lžicí semene fenyklu. 2 lžičky směsi se 15 minut vaří v 0,251 vody a nechá se stát do vychladnutí. Užívají se 2 šálky denně.

Leukémie
Denně se doporučuje píť2 litry nálevu z 25 g natě řebříčku, 30 g listu kopřivy, 30 g výhonků bezu, 30 g natě vlaštovičníku, 30 g květu měsíčku, 25 g natě kozí brady, 20 g kvetoucí natě rozrazilu, 15 g květu třezalky, 15 g kořene pampelišky a 25 g mařinky. Je důležité, aby alespoň část bylin byla toho dne čerstvá. Jako podpůrná léčba se doporučuje pro posílení sleziny pít nálev z kořene puškvorce (1 šálek denně šesti doušky). Přitom je třeba dodržovat diety - vyhýbat se všem kyselinám - octu, citronu, grapefruitům, pomerančům, ovocným šťávám a nakyslému ovoci, jen vařený jablkový kompot se smí neomezeně (údajně dle dr. Kamenické).

Uklidňující aromatický
Smíchá se stejným dílem dobromysl (nať), mateřídouška (nať), šalvěj (list), máta peprná (list). 2 lžičky směsi se přelijí 0,251 vařící vody a nechá se 15 minut pařit.

Uklidňující a proti nespavosti
Smíchá se stejným dílem chmel (šištice), kozlík (kořen) a meduňka (nat). 2 lžičky směsi se v 0,251 vody nechají přejít varem, 15 minut ustát a vychladnout. Pije se teplý, 1 šálek před spaním.

Uklidňující a proti migréně
Smíchá se po lžičce listů vachty, máty a kořene kozlíku a přelije se 0,251 vařící vody a na 15 minut se odstaví. Užívá se chladný po lžících, 2 šálky denně.

Uklidňující kozlíkový I.
Smíchá se 30 g kozlíku (kořen), 30 g máty peprné (list), 30 g meduňky (list) a 10 g fenyklu (semeno) a připraví se běžným způsobem odvar.

Uklidňující kozlíkový II.
Smíchá se 40 g kozlíku (kořen), 25 g máty peprné (list), 25 g meduňky (list) a 10 g chmelu (šištice) a připraví se běžným způsobem odvar.

Uklidňující kozlíkový III.
Použije se po jednom váhovém dílu kozlíku (kořen), vachty (list), meduňky (list), levandule (květ) a heřmánku (květ). Nejprve se 10 minut vaří kořen kozlíku, potom se přidá vachta a směs se odtáhne z plamene. Přihodí se zbývající byliny a nechá se 15 minut pod pokličkou pařit. Popíjí se chladný odvar, 2 šálky denně.

Odvar při cukrovce
Po jedné lžíci se smíchá borůvka (list), šalvěj peprná (list) a chmel (šištice) a 2 lžíce fazolových lusků. Vaří se 10 minut v 0,331 vody, pije se chladný, 2 šálky denně.

Kombinovaná léčba
Směs ze 3 dílů kuklíku alpského, 2 dílů černice, 2 dílů listu borůvky (sbíraných před květem), 3 dílů nátržníku, 2 dílů zelených fazolových lusků a stonků se spaří a nechá 3 minuty louhovat. Pije se 2x denně. Hladinu cukru v krvi dále snižuje celer a štáva z kyselého zelí, případně denní užívání moruše nebo cibule a česneku (pozor, nesmí se jíst s chlebem), dále odvar ze samotného borůvkového listí (4 polévkové lžíce listí se zalijí 2 litry studené vody a vaří se na polovinu objemu, pije se 3x denně 1 šálek), pomáhají i nálevy z kopřiv, černého bezu, ze jmelí, jarní salát z pampeliškových stonků (dobře omytých, bez květů, 10-15 ks denně) a kořen čekanky (máčením ve vodě ztratí hořkost).

Univerzální směs
Na játra, žlučník, čištění krve, cévy, hubnutí, bolesti hlavy, ledviny, močový měchýř, zrak a gynekologické problémy.
Smíchá se 10 g šalvěje, 10 g máty, 20 g přesličky, 10 g pampelišky, 20 g truskavce, 10 g jitrocele, 20 g řepíku, 10 g kopřivy, 10 g třezalky, 20 g divizny, 20 g šípku, 10 g plavuně. Jedna lžička na čtvrt litru vody, 15 minut louhovat, užívat tři šálky denně po dobu šesti týdnů. Celou kúru opakovat 2-3x ročně (J. Spěváček).

Celkově posilující čaj
Smíchá se ve stejném poměru benedikt (nat), ostružiník (list), meduňka (nat) a máta peprná (list), půl lžičky směsi se v šálku zalije vařící vodou a nechá se 10 minut pařit. Popíjí se vlažný, večer před spaním.